Dla pracowników

Rozwój osobisty


Jak napisać dobre CV? W jaki sposób stworzyć wyróżniający się list motywacyjny? Jakie pytania najczęściej powtarzają się podczas rozmów kwalifikacyjnych? Dlaczego praca tymczasowa to dobry sposób na rozpoczęcie kariery? Specjalnie dla Was nasi specjaliści przygotowali garść konkretnych porad.

 

CV i list motywacyjny


 

Prawidłowo przygotowane CV i list motywacyjny to pierwszy i najważniejszy krok w każdym procesie rekrutacyjnym. To na ich podstawie rekruter zdecyduje, czy zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki naszym konkretnym poradom dowiesz się, jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne.

Skuteczne CV

CV (cvCurriculum Vitae – z łac. przebieg życia), czyli inaczej życiorys, musi być przede wszystkim konkretne i przejrzyste oraz zawierać tylko prawdziwe informacje.

Jeśli rozpoczynasz karierę zawodową, CV powinno zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Układ dokumentu musi być jasny i logiczny. Sekcje, które powinny się w nim znaleźć, to: dane osobowe, wykształcenie (od szkoły ponadgimnazjalnej), doświadczenie zawodowe (z pełnym opisem pracodawcy, nazwą stanowiska i krótkim opisem obowiązków), ukończone kursy i szkolenia / inne doświadczenia, umiejętności (w tym np. znajomość języków obcych, obsługa komputera, prawo jazdy) / dodatkowe kwalifikacje. W wykształceniu, doświadczeniu i ukończonych kursach na górze zamieszczaj najnowsze informacje. Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczeń zawodowych, którymi możesz pochwalić się w CV, wzbogać treść o cel kariery zawodowej (umieszczony na początku dokumentu) lub konkretne, niestandardowe zainteresowania (na końcu dokumentu).

Forma Twojego życiorysu jest równie ważna jak treść. Unikaj niestandardowych czcionek, niepotrzebnych wyróżników i ozdobników, kolorów. Korzystaj z wypunktowań – wprowadzają porządek. Koniecznie zwróć uwagę na poprawność językową. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy stylistyczne działają na Twoją niekorzyść. Możesz zamieścić swoje zdjęcie (czasem jest ono wymagane) ­– pamiętaj, by przedstawiało Cię w formalnym stroju i nie było zbyt duże. Nie zapomnij o umieszczeniu w CV klauzuli o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (np. w stopce dokumentu).

Najpoważniejszym błędem jest podawanie w CV nieprawdziwych informacji, które łatwo mogą być zweryfikowane, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Taka praktyka może definitywnie przekreślić Twoje szanse na otrzymanie upragnionej posady.

List motywacyjny

list motywacyjnyList motywacyjny to uzupełnienie i rozszerzenie Twojego CV. Choć nie zawsze jest wymagany w ogłoszeniu o pracę, to i tak warto go dostarczyć potencjalnemu pracodawcy.

List motywacyjny zawsze przygotowuj „pod” konkretne ogłoszenie. W tym celu dokładnie prześledź wymagania danej oferty pracy i znajdź informacje o firmie, do której aplikujesz, żeby Twoja kandydatura odpowiadała potrzebom przyszłego pracodawcy. Treść listu musi pokazać rekruterowi, dlaczego właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem do pracy na danym stanowisku. Tak jak w przypadku CV, układ listu motywacyjnego musi być klarowny. Zacznij od informacji, na jakie ogłoszenie odpowiadasz i gdzie je znalazłeś (jeśli oferta ma numer referencyjny, nie zapomnij go uwzględnić). W kolejnej części wytłumacz, dlaczego aplikujesz właśnie na to stanowisko. Następnie pokaż, że jesteś odpowiednim kandydatem dzięki swojemu wykształceniu, doświadczeniu zawodowemu, kompetencjom twardym i miękkim oraz motywacji. List zakończ podkreśleniem swojej dyspozycyjności i chęci zaprezentowania się podczas rozmowy.

Jeśli to możliwe, spersonalizuj adresata listu. Tak jak w przypadku życiorysu, bardzo pilnuj poprawności językowej. Pamiętaj, że list motywacyjny ma być rozszerzeniem CV, ale zdecydowanie nie należy przesadzać z jego objętością – strona A4 w zupełności wystarczy. Osoba rekrutująca dużo bardziej doceni konkretne informacje niż puste frazesy.

Rozmowa kwalifikacyjna


Jeśli rozmowa kwalifikacyjnazostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje dokumenty aplikacyjne wyróżniły Cię spośród wielu kandydatów. Teraz czas na jak najlepsze przygotowanie się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Pierwszy krok przygotowań to zdobycie możliwie największej ilości informacji o firmie, do której aplikujesz. Takie działanie pokaże Twoje zmotywowanie i z pewnością zadziała na Twoją korzyść. Szczegółowo zapoznaj się też z wymaganiami przyszłego stanowiska. Wynotuj niejasne dla Ciebie kwestie ­– zawsze możesz o nie dopytać podczas rozmowy. Zabierz ze sobą dokumenty aplikacyjne oraz kopie certyfikatów i zaświadczeń potwierdzających Twoje kwalifikacje i osiągnięcia. Przed rozmową przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (np.: dlaczego aplikujesz na dane stanowisko; jakie są Twoje mocne i słabe strony; co uważasz za swój największy życiowy sukces i największą porażkę; jak widzisz siebie za rok / 5 lat / 10 lat; co jest Twoim życiowym celem; jakie są Twoje oczekiwania finansowe) – taka strategia może pomóc Ci w opanowaniu stresu.

Warto przypomnieć o kwestiach na pozór oczywistych ­– punktualności, schludnym stroju (lepiej zbyt eleganckim niż zbyt nieformalnym) oraz uprzejmości i uśmiechu. Nawet jeśli nie wszystko pójdzie po Twojej myśli, następnym razem może być tylko lepiej!

Praca tymczasowa – ciekawy start


praca tymczasowaJeśli jesteś studentem lub uczniem, a zatem osobą, która stoi na początku swojej drogi zawodowej, praca tymczasowa oferuje Ci liczne korzyści.

Pracownicy tymczasowi poszukiwani są w wielu branżach, więc z pewnością znajdziesz interesujący dla siebie sektor powiązany z Twoimi studiami i przyszłym zawodem. Doświadczenie i umiejętności zdobyte podczas pracy tymczasowej będą w takim przypadku ważnym punktem w Twoim CV i w przyszłości pomogą Ci zdobyć wymarzoną pracę.

Elastyczność czasu pracy, która wynika z definicji tego rodzaju zatrudnienia, to duży plus w przypadku konieczności pogodzenia nauki z pracą. To Ty decydujesz, kiedy i jak długo możesz pracować. Rolą agencji pracy tymczasowej jest znalezienie dla Ciebie odpowiedniej oferty zatrudnienia. W efekcie oszczędzasz swój czas, nie szukając samodzielnie ogłoszeń i nie przechodząc każdorazowo procesu rekrutacyjnego. Dodatkowo w odróżnieniu od bezpłatnego stażu lub wolontariatu praca tymczasowa gwarantuje wynagrodzenie za wykonywane obowiązki.

Kształtowanie ścieżki kariery


Konsekwentne podążanie ścieżką kariery należy zacząć od wyznaczenia sobie zawodowego celu, który chcemy osiągnąć. Powyższe stwierdzenie może wydawać się mało odkrywcze, ale jeśli nie będziesz wciąż widzieć przed sobą wytyczonego celu, istnieje zagrożenie, że będziesz zbaczać z prowadzącej do niego drogi. W konsekwencji odniesienie zawodowego sukcesu i idącej z nim w parze osobistej satysfakcji może być znacznie utrudnione.

Cel można wyznaczyć, zestawiając swoje zainteresowania i pasje z własnym potencjałem – przecież nie każdy z nas może być np. lekarzem. W ocenie własnych zasobów może Ci pomóc analiza SWOT, czyli zbadanie swoich silnych stron (Strenghts), słabych stron (Weakness), możliwości (Opportunities) i zagrożeń (Threats). Przykładowo możesz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Analiza SWOT

swot

Już taka prosta autoanaliza pozwoli na wyeliminowanie kierunków zawodowych, które nie są dla Ciebie odpowiednie i wyselekcjonowanie dróg, którymi powinieneś podążać. W kształtowaniu ścieżki kariery jeszcze raz warto podkreślić znaczenie konsekwencji – czasem warto zrezygnować z podjęcia płatnej aktywności, która odbiega od wyznaczonego toru, na rzecz wolontariatu czy bezpłatnego stażu, który pomoże Ci zdobyć doświadczenie w interesującej Cię dziedzinie. Takie spójne i przemyślane działania z pewnością doceni Twój przyszły wymarzony pracodawca.

© 2015 Copyright HR Consulting   |   Projekt i realizacja: